V pátek 17. 5. 2019 si žáci ze 4. a 5. třídy jeli ověřit své sportovní  výkony do Uničova. Závodili v běhu na 50 m, házeli kriketovým míčkem a skákali do dálky.
Družstvo čtvrťáků, Štěpán Jílek, Sebastián Axman, Josef Gerhát, Lucie Churavá, Adéla Krestýnová a Matylda Kaňáková, obsadilo 5. místo.
Za 5. třídu soutěžili Alexandr Wiedermann, Miroslav Šléška, Vojtěch Kasal, Karolína Mendlíková, Adriana Jakešová, Ema Krestýnová a získali bramborovou
medaili - 4. místo.

Všem dětem děkujeme za dobrou reprezentaci naší školy a přejeme hodně
úspěchů v dalších soutěžích.

J. Krestýnová

Věděli byste, jak přesně vzniká bouřka? Co je to ekosystém, fytocenóza a zoocenóza? Tak s těmito nelehkými otázkami se museli
poprat vybraní žáci 6. - 8. ročníku na každoroční přírodovědecké soutěži Zlatý list pořádané DDM v uničovském parku. Možná i
proto, že jsme letos byli v mírném oslabení (9. třída odjela na školní výlet), přední příčky jsme neobsadili, v obou kategoriích
(mladší a starší žáci) získala prvenství ZŠ Haškova. Přesto jsme si celou akci výborně užili a to i navzdory nepředvídatelnému a
chladnějšímu počasí.

Hana Chudá

Dne 17. 4. 2019 se žáci druhého stupně zúčastnili besedy s lektory projektu E-bezpečí, který funguje na Pedagogické fakultě UP v Olomouci. Tato beseda byla zaměřena na prevenci v oblasti rizikové komunikace realizované pomocí internetu a mobilních telefonů. Ústředními tématy byly otázky kyberšikany a kybergroomingu. Žáci se dozvěděli, jak postupovat a jak se bránit a chránit v krizových situacích. Kyberšikana i kybergrooming byly demonstrovány na vybraných kauzách jak ze světa, tak i z České republiky. Dle reakcí některých žáků šlo poznat, že se již s danou problematikou setkali a pozitivní je, že vědí, jak reagovat a jak se bránit. Všichni obdrželi letáčky s kontakty na organizace, které jim v případě potřeby mohou pomoci.
Mgr. Karla Luňáčková

Někdo staví poslední dubnový den májku, někdo pálí čarodějnice, žáci druhého stupně naší školy měli mimořádný den. Jeli do Prahy. A mimořádná byla už cesta. Strojvůdce Regiojetu nám při příjezdu na Červenku mával na znamení, že nás vidí a že nám opravdu přibrzdí. Kupé s obsluhou a wifi byl pro žáky první skvělý zážitek. Druhý byl ten, že se při přestupování v metru nikdo neztratil a všichni jsme vystoupili v Malostranské stanici. Na konci Starých zámeckých schodů nás čekalo další překvapení – osobní prohlídka při vstupu do areálu Hradu. Hradní ochranka byla nekompromisní, kontrolovala každého, včetně batohů. Pak už jsme mohli jít obdivovat Zlatou uličku, Vladislavský sál a chrám sv.Víta. Další velké překvapení nás čekalo u Matyášovy brány, kde jsme zažili výměnu stráží i s vojenskou hudbou. S Pražským hradem jsme se loučili společnou fotkou, kterou nám pořídil Jiří Babica. Nerudovou ulicí jsme prošli kolem chrámu sv. Mikuláše až ke Karlovu mostu s malou zastávkou v McDonald´s. Pak jsme se zastavili v Betlémské kapli, kde nám historička Karlovy univerzity povídala podrobnosti o tomto významném místě. I když se žáci několikrát ptali, kdy už budeme v tom Palladiu (chrám konzumu), ještě jsme jim museli ukázat Staroměstské náměstí, Týnský chrám, Židovskou čtvrť, Stavovské divadlo a Karolinum. Odměnou za nachozené kilometry a vstřebané historické informace byl rozchod v nákupním centru. Po cestě na nádraží jsme ještě stihli prohlídku Václavského náměstí a dali jsme dohromady všechny české světce, kteří ho pod Muzeem stráží. Při čekání na vlak jsme si prohlédli secesní Fantovu kavárnu a památky na úžasný čin sira Wintona. Zpáteční cesta Regiojetem byla krásnou tečkou za vydařeným dnem. Mgr. Vladimíra Piková

Závěr plesové sezony v Šumvaldě jako každoročně uzavřel oblíbený Společenský ples SRPŠ. Letos se konal v sobotu 23. března v sále kulturního domu a představil naše "mazáky", vycházející žáky 9. třídy. Těch bylo letos dvanáct a díky přípravě paní učitelky Šárky Kallerové předvedli opravdu bravurní kousek - diváci se mohli kochat dynamickým tancem z muzikálu Fantom opery. Deváťáci se toho nebáli a sklidili proto obrovský potlesk. Při jejich představování jsme si ke každému z nich poslechli originální báseň, z nichž většinu složila Terezka Maitnerová. Poté popřála za celou třídu i nám, učitelům, a dojemnou básní poděkovala třídní učitelce Karle Luňáčkové. Ošerpovaní absolventi si poté zatančili se svými rodiči a ples se dále nesl ve víru klasických i moderních tanců skupiny Rose Band. Nechyběla také dvě vystoupení tanečních kroužků, se kterými nacvičovaly paní učitelky Aneta Jenáčková a Petra Šenková. A tanečníci opět zabodovali! O půlnoci ples vyvrcholil tombolou, a tímto patří poděkování všem sponzorům a za organizaci plesu také členům SRPŠ.  Mgr. Hana Chudá

Už nějaký čas je milou tradicí, že se žáci 4. a 5.třídy vydají na týdenní zimní ozdravný pobyt do Karlova pod Pradědem. Letos tomu nebylo jinak. V neděli 17. února nasedlo celkem 41 dětí společně s instruktory do autobusu a vyrazily vstříc horskému dobrodružství.
Původní plán vyvést všechna zavadla a lyže až nahoru k chatě selhal. Cesta byla zledovatělá a nebylo možné s tak plným autem vyjet až nahoru. Nezbylo než se chopit tašek a nějakého nákladu a vynosit společnými silami skoro vše až nahoru do chaty. Máme zkrátka šikovné děti! Čekal nás týden plný legrace nejen na lyžích a běžkách, ale také při večerním programu. Chata Pod Kloboukem praskala ve švech, ale díky krásnému a slunečnému počasí jsme trávili celé dny venku na svahu nebo na běžkách. Děti čekalo také překvapení v podobě ranní rozcvičky a ti největší odvážlivci nasadili ve středu večer čelovky a zúčastnili se nočního běžkování. Výlet do Bruntálu na bazén si užily všechny děti a kluci, kteří zkusili v plaveckém závodu své štěstí a pokusili se porazit jednoho z instruktorů. Po plaveckém užívání přišla řada i na tradiční návštěvu cukrárny. Poděkování patří všem! Dětem i instruktorům, díky nimž byl týden na horách plný pohybu, legrace a také nových zkušeností. Především se celý pobyt obešel bez větších zranění. Zvláštní poděkování patří panu Gerhátovi, který již desátým rokem jezdí jako instruktor a baví nejen děti, ale i všechny ostatní. Vždy ochotně poskytne dodávku, která vyveze veškeré běžky, lyže a kufry ze Šumvaldu až do Karlova a zase zpět. Na svahu nám také pomáhala instruktorka a naše bývalá paní učitelka Jitka Soviarová. V pátek 22.února jsme přijeli ke škole znavení, ale št’astní a plní nových zážitků.
Aneta Jenáčková

Po uzavření známek za první pololetí ve středu 23. ledna dostali žáci druhého stupně šanci osvěžit se na duchu v šumperském divadle při představení Pes baskervillský. Krvelačnou bestii samozřejmě vypátral a vše objasnil největší detektiv všech dob – Sherlock Holmes. Spisovatel Arthur Conan Doyle si vytvořením postavy slavného detektiva zajistil celosvětovou nehynoucí slávu.
V divadle nám ale nenaskakovala husí kůže ani nevstávaly vlasy hrůzou, protože šumperští pojali představení jako hravý příběh plný humoru, nadsázky, neotřelých nápadů, úžasné práce s rekvizitami…prostě zábavu. Z divadla jsme ale odjížděli mírně otráveni, jelikož iluzi mlh na blatech vytvářel nevoňavý kouřový efekt a my jsme seděli v předních řadách, čímž byl hluboký zážitek z představení ještě umocněn….

Mgr. Vladimíra Piková

Ve dnech 24. 1. a 5. 2. měli možnost žáci 3. - 9. třídy zhlédnout unikátní světovou expozici Titanic na výstavišti v Brně. Tato výstava nám měla přiblížit reálné příběhy, prostory a artefakty spojené s legendárním plavidlem, které roku 1912 kleslo na dno Atlantiku.
Vyjeli jsme v časných ranních hodinách autobusem a plni netrpělivého očekávání jsme dorazili na místo. V pavilonu C jsme si pak mohli prohlédnout stovky nejrůznějších exponátů vytažených přímo ze dna oceánu, kajuty první až třetí třídy, luxusní salonky s veškerým vybavením, ale i část strojovny, ochladili jsme se o velký model ledovce a navštívili kinosál s projekcí zaměřenou na stavbu samotné obří lodi. Zajímavé a mnohdy smutné byly příběhy reálných cestujících, jejichž jména se objevila i na našich vstupenkách - palubních lístcích a díky tomu jsme na konci jmenovitě zjistili, jestli jsme zánik "nepotopitelného" parníku přežili. To vše bylo ještě obohaceno úkoly a hádankami a možností koupě suvenýrů nebo vstupu do 3D sálu. 
Plni dojmů jsme v odpoledních hodinách dorazili zpátky ke škole, jízda autobusem byla plně hrazena z grantu Olomouckého kraje. 
 
Mgr. Hana Chudá

Třetí adventní neděle 16. 12. 2018 byla příležitostí ke krásnému kulturnímu oddechu v předvánočním shonu. Zcela zaplněný místní kostel sv. Mikuláše tentokrát nerozezněly písně tradičního vánočního koncertu.
Děti pěveckého kroužku ZŠ společně se zpěváky Šumvaldského pěveckého sboru se představili s divadelním zpracováním starodávného biblického příběhu. Herecké výkony Josefa a Marie (Saša Wiedermannn a Veronika Vlčková), krále Heroda (Lucka Répalová), pasáčků (Aneta Kokošková, Anna Krestýnová, Mikuláš Straka, Barbora Vaňková, Hana Luňáčková), andělů (Evelína a Matylda Kaňákovy, Anna Šenková, Hana Polcová), Tří králů (Ondřej Podešva, Štěpán Urban, Jan Schreier) a dalších (Adéla Libánková, Rozárka Štěpaníková, Nikola Ponížilová, Adéla Krestýnová) zaslouží obdiv. Roli vypravěče bravurně zvládl Kryštof Nikl. Vše umocňoval společný zpěv nejmladší a nejstarší generace.
Na úvod zazněla z kůru sólová vystoupení Lenky Zatloukalové (trumpeta), Gabriely Koldové (zpěv), Pavla Urbáška (varhany) a Anety Jenáčkové (zpěv).
Veliké poděkování, alespoň touto formou, zaslouží učitelky Šárka Kallerová a Jaroslava Krestýnová, které nádhernou akci připravily.

Mgr. Ladislav Vyhnálek

Vánočka 2018

V sobotu 15. prosince se Anička Axmannová (8. tř.) a Lenka Zatloukalová (9.tř.) zúčastnily soutěže základních škol o nejlepší vánočku. Týmy žáků se na náměstí v Uničově, v dosti mrazivém počasí, snažily uplést, ozdobit a upéct vánočku z vlastnoručně připraveného doneseného těsta. Vánočky se pak pekly v konvektomatu přímo na podiu. Našim děvčatům se povedla moc krásná a chutná vánočka, kterou pochválil i známý šéfkuchař Radek Šubrt. Nakonec se vydražila za 200 korun. Děkujeme děvčatům za snahu a reprezentaci naší školy. 

Mgr. Šárka Kallerová

Jídelníček

Jídelníček

Organizace šk. roku

Žádné události k zobrazení

Statistika přístupů

Statistika přístupů

Použití textů, dokumentů a obrázků, které jsou dostupné na tomto webu, je chráněno podle autorského zákona.
Použití k jinému, zejména komerčnímu účelu, je přísně zakázáno, jakékoli další použití včetně kopírování je bez svolení autora nelegální!