To, že se Mozartova nádherná hudba už přes dvě stě let stále hraje, je prostě fakt. Nakouknout prostřednictvím divadelní hry do jeho života mohli žáci druhého stupně v úterý 18. února v šumperském divadle. Vynikající herecké výkony v bezmála tříhodinovém představení, které soustředěně sledovali přímo z prvních řad, v nich určitě zanechaly silný zážitek. Pro nás, jejich učitele, byl dojem umocněný i chováním našich žáků, kteří se projevovali daleko kultivovaněji, než mnozí šumperští středoškoláci sedící za námi.
Mgr. Vladimíra Piková

Adventní čas jsme si zpříjemnili výletem do Šternberka, kde děti z I. stupně navštívily hrad. A protože se blíží Vánoce, celý byl oblečen do vánočního kabátku.
Absolvovali jsme prohlídku vánočního hradu. V každé místnosti byl jinak nazdobený vánoční stromeček, jeden měl háčkované ozdoby, druhý slaměné, třetí papírové a jiný třeba skleněné. Také jsme si povídali o vánočních zvycích, co nesmí chybět na sváteční tabuli, viděli jsme hračky, se kterými si hráli naše prababičky a pradědečci. V neposlední řadě nás zaujala výstava nejrůznějších betlémů, od papírových, dřevěných, až po skleněné.
Potom jsme se přesunuli do společenské místnosti s krásným krbem a nazdobeným velikým stromečkem, kde jsme zasedli ke stolu a vyrobili si svícínek.
Příjemné dopoledne na hradě jsme zakončili nákupy suvenýrů, dárků a vánočních dekorací v místním krámku.
Celý výlet se nám moc líbil a navodil nám vánoční atmosféru.
Mgr. Petra Šenková

3. prosince se na Střední průmyslové škole v Uničově konala soutěž žáků 8. a 9. tř. v psaní na klávesnici. Soutěž spočívala v opisování textu po dobu 30. min. všemi deseti prsty. Hodnotila se správnost a rychlost opisu.
Za naši školu se tohoto klání zúčastnil žák 8. tř. Lukáš Brachtl. Jako absolutní nováček v konkurenci 85 účastníků, kteří se většinou této „disciplíně“ na svých školách věnují, obsadil krásné 27. místo.
Po splnění svých úkolů si žáci mohli prohlédnout prostory školy.
Drobné odměny určitě všechny soutěžící potěšily.
LukášovI děkujeme za vzornou reprezentaci školy, gratulujeme ke krásnému výsledku.

Z. Solovská

Pozvání přijali tradiční účastníci Libina a Ruda n. M. a také sousední Troubelice. Náš tým prošel od loňska velkou obměnou, když odešla silná sestava „deváťaček“. Nově vytvořený tým podal poctivý, bojovný a kolektivní výkon. V těžkých soubojích se uplatnila i mladší děvčata, např. Terezka Navrátilová nebo Lucka Répalová. Ze zdravotních důvodů nám chyběla nejzkušenější hráčka Markétka Galetková.

Turnaji jasně dominovala děvčata z Libiny. Téměř celá sestava hraje závodně za Šumperk a jedna hráčka dokonce v Brně. První zápas s Libinou jsme jasně prohráli. Pozitivem bylo nabrání zkušeností, jak se hraje vrcholový basket. Ve druhém jsme s Troubelicemi potvrdili roli favorita, střídali dvě pětky, do hry se tedy dostala všechna děvčata. Skóre 40:4 mluví za vše. Poslední zápas byl přímým soubojem o druhé místo s těžkým soupeřem Rudou. Podařilo se nemožné. Ve vyrovnaném klání, se spoustou tvrdých soubojů, jsme se přetahovali o výsledek. Vydřené vítězství odstartovalo gejzír radostných emocí celé dívčí party a znamenal krásné 2. místo.

Výsledky: Ruda – Troubelice 32:2, Libina – Šumvald 38:4, Ruda – Libina 12:42, Troubelice – Šumvald 4:40, Ruda – Šumvald 11:13, Troubelice – Libina 4:64

Pořadí: 1. Libina, 2. Šumvald, 3. Ruda n. M., 4. Troubelice

Sestava a body: N. Bartoňková 4, K. Navrátilová 4, N. Coufalová 29, K. Gállová 4, K. Grmelová, A. Smékalová, T. Navrátilová, L. Répalová 8, A. Bartoňková 2, A. Pěčková 6

L. Vyhnálek

V pátek 22.11.2019 si děti z I.stupně vyjely autobusem do Šumperka na divadelní představení O rybáři a jeho ženě. Všichni známe pohádku O zlaté rybce, ale tato byla vylepšená písničkami a bezvadnými hereckými výkony. Nejvíce se nám líbila postava rybky, která s publikem mluvila, procházela – proplouvala mezi dětmi a spolu s ní jsme rozmlouvali s rybářem. Zaujaly nás také pěkně propracované kulisy, zejména octová láhev, ve které rybář a jeho žena bydleli. A tam, kde pohádka začala, tam také skončila – v láhvi od octa. Rybářova hamižná žena byla potrestána a rybář se díky četbě knih stal vzdělanějším a moudřejším člověkem.
Mgr.Petra Šenková

V pátek 29. listopadu se sešli všichni žáci na školním dvoře, aby si připomněli přicházející advent a navodili vánoční atmosféru. Zazněly zimní a vánoční básničky, koledy, zapálili jsme první svíčku na adventním věnci a nakonec rozsvítili stromek. Všichni se těšíme na šťastné a veselé Vánoce.

Letošního ročníku pěvecké soutěže CARUSOŠOU se zúčastnila Hanka Kyselá ze 7. a Katka Gállová z 8. třídy. Obě děvčata už od září pilně trénovala svoje skladby a ve čtvrtek je na pódiu Uničovského kina skvěle předvedla. Určitě to chtělo velkou odvahu, postavit se k mikrofonu před plný sál. Hanka i Katka to zvládly a porota jejich výkony ohodnotila na 5. a 4. místo. Blahopřejeme děvčatům a přejeme hodně další radosti ze zpívání.

Medlovský cross
V pátek 25. října jsme se opět zúčastnili závodu nazvaného Medlovský cross. Tohoto extrémního závodu se účastnili vybraní žáci naší školy. Tito borci bojovali i tentokrát s opravdu náročným terénem.

Naši školu reprezentovali závodníci:
Mladší dívky (1500m): Navrátilová T. (5.), Ptáčníková G. (24.), Répalová L. (26.)
Mladší chlapci (2000m): Kasal V. (8.), Widermann A. (16.), Šléška M. (21.)
Starší dívky (2000m): Navrátilová K. (1.), Gállová K. (8.), Coufalová N. (12.)
Starší chlapci(3500m): Kasal D. (8.), Tužička Š. (17.), Kolda M. (20.)

Pořadí škol: 1. ZŠ Rýmařov, 2. Gymnázium Uničov, 3. ZŠ U Stadionu, 4. ZŠ Troubelice, 5. ZŠ Šumvald, 6. ZŠ Medlov, 7. ZŠ Dl. Loučka, 8. ZŠ Haškova 9. ZŠ Borow Polsko.
Všem závodníkům děkujeme za výbornou reprezentaci naší školy.
Mgr. Eva Navrátilová a Zdeňka Solovská

Dne 4. listopadu 2019 jsme se s žáky 1. – 3. třídy pod vedením varhaníka Martina Kubáta zúčastnili hudební dílny „Wolfík“ na téma W. A. Mozart. Malou noční hudbu, Princi můj maličký spi, Turecký pochod a mnoho dalšího jsme slyšeli přímo od pana Kubáta. Současně jsme se hravou formou dozvěděli řadu informací o Mozartovi, jeho životě a díle. Naučili jsme se písničku o Wolfíkovi, zatančili jsme si a na vlastní uši jsme slyšeli, že hudba může být někdy smutná a jindy zase veselá a hravá.
Hudební dílnu s panem Kubátem jsme si všichni moc užili.

Mgr. Jitka Odehnalová

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat a koledují o sladkosti.
U nás ve škole jsme Halloween oslavili 1. listopadu představením v anglickém jazyce English Halloween show. Dětem přiblížila tento svátek čarodějnice, která je zábavnou formou učila slovíčka vztahující se k Halloweenu a připravila si pro ně několik soutěží (ochutnávání sladkých a kyselých dobrot, vaření halloweenské polévky, házení míčků do kouzelného koše, přenášení věcí na pingpongových pálkách a další). Všichni žáci se do představení aktivně zapojili, hodně se nasmáli a snad se i naučili něco nového z angličtiny.

Mgr. Petra Šenková

Použití textů, dokumentů a obrázků, které jsou dostupné na tomto webu, je chráněno podle autorského zákona.
Použití k jinému, zejména komerčnímu účelu, je přísně zakázáno, jakékoli další použití včetně kopírování je bez svolení autora nelegální!