Zájem žáků druhého stupně naší školy o historii 2. světové války a holocaust byl impulsem pro uspořádání zájezdu do polské Osvětimi, který se uskutečnil 10.6.2017.

Díky spolehlivému řidiči autobusu a také průvodci cestovní kanceláře Bavi jsme v 11.00 hod. dorazili na místo. Již při příjezdu na nás zapůsobily ostnaté dráty, kterými byl obehnán celý areál koncentračního tábora Auschwitz, jenž vznikl v roce 1940. Přesně v poledne jsme prošli nechvalně známou bránou s nápisem „Arbeit macht frei“ (Práce osvobozuje) do původního tranzitního tábora s kapacitou 10 000 osob, který byl po návštěvě Heinricha Himmlera rozšířen na koncentrační tábor pro 30 000 osob. Česky mluvící průvodkyně nás provedla táborem, nechala nás nahlédnout do vězení, sbírek bot, kufrů a svým výkladem doložila nacistické zrůdnosti autentickými příběhy.

Následovala prohlídka nedalekého vyhlazovacího tábora Birkenau (Březinka), ze kterého dodnes mrazí. V táboře s kapacitou 100 000 osob se dochovalo 45 zděných a 22 dřevěných budov. Patrné jsou také zbytky plynových komor a kremačních jam na pece. Dobové je i oplocení, komíny a základy nedochovaných domů. Dnes je objekt KT Auschwitz – Birkenau památníkem připomínající celému světu utrpení miliónů lidí z celé Evropy.

Nechť toto místo,

na kterém Hitlerovci vyvraždili

kolem půl druhého milionu

mužů, žen a dětí,

hlavně Židů z různých zemí Evropy,

zůstane na věky výkřikem zoufalství

a výstrahou pro lidstvo.

 

Auschwitz – Birkenau (1940 – 1945)

 

Mgr. P. Šenková a Mgr. V. Piková

Jídelníček

Jídelníček

Organizace šk. roku

Žádné události k zobrazení

Statistika přístupů

Statistika přístupů

Použití textů, dokumentů a obrázků, které jsou dostupné na tomto webu, je chráněno podle autorského zákona.
Použití k jinému, zejména komerčnímu účelu, je přísně zakázáno, jakékoli další použití včetně kopírování je bez svolení autora nelegální!