Exkurze na vodní přečerpávací elektrárnu

Ve čtvrtek 20.10.2016 se žáci 2. stupně naší základní školy účastnili exkurze na vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně. Samotná exkurze se sestávala ze  tří částí. V první jsme navštívili informační centrum v administrativní budově ČEZu. Tam nám paní průvodkyně vysvětlila důvody výstavby vodního díla a jeho funkci a význam v celé energetické soustavě České republiky. Shlédli jsme krátké video a na panelech jsme měli možnost prohlédnout si fotografie z výstavby. Ve druhé části exkurze jsme tunelem prošli do vlastní elektrárny, která je umístěna ve velké kaverně hluboko pod zemí.Tam jsme viděli horní části obou turbosoustrojí a portálové jeřáby, určené pro přemísťování těžkých dílů při opravách. V třetí, poslední části exkurze, jsme postupně autobusem jeli nejprve k dolní a následně k horní nádrži. Zejména u té horní nádrže jsme už okusili nastupující zimu: foukal studený vítr a padal mokrý sníh, protože nádrž leží na vrcholu hory v nadmořské výšce 1350 metrů.

Věříme, že exkurze se žákům líbila, nám učitelům přispěla jako dobrý námět do vyučování.

Mgr. Radomil Kryl

Dlouhe_Strane_20102016