Zakončení školního roku 2015/2016

Čtvrtek 30. června byl posledním dnem školního roku 2015/2016. Pozvání ke společnému slavnostnímu zakončení, které se konalo v tělocvičně, přijali: starosta obce Ing. Josef Šenk, předsedkyně SRPŠ Michaela Hejná a členka školské rady MUDr. Petra Niklová.

Po zhodnocení celoroční práce, které přednesl ředitel školy Mgr. Ladislav Vyhnálek, představil všechny vyznamenané žáky zást. ředitele Mgr. Radomil Kryl. Nejlepší žáci v jednotlivých třídách obdrželi od svých třídních učitelů upomínkovou knihu. Byli to: 1. tř. – M. Král a A. Polcová, 2.tř. – A. Bartoňková a J. Zajíček, 3. tř. – A. Hejná a G. Ptáčníková, 4. tř. – K. Gállová a P. Krajíčková, 5. tř. – D. Kyselý a K. Navrátilová, 6. tř. – T. Maitnerová a L. Zatloukalová, 7. tř. – B. Navrátil a P. Urbášek, 8. tř. – J. Nikl a N. Reichertová, 9. tř. – E. Fuchsová, A. Richterová a E. Ryšavá. Dojemnou chvílí bylo loučení s vycházejícími žáky. Za deváťáky se nelehké úlohy projevu zhostil Ondra Solovský. Při rozdávání růží všem učitelům byly slzy na krajíčku. Rozloučili jsme se také s paní učitelkou Jaroslavou Krestýnovou – odchází do důchodu. Pracovala na naší škole téměř celou svou profesní kariéru od r. 1977. Po šesti letech (od roku 2010) také odchází farář a vyučující náboženství P. Mgr. Pavel Hodl. Jeho novým působištěm bude farnost v Zubří. Pěkné prázdniny popřáli dětem také hosté. Po krátkém zhodnocení ve svých třídách již žáci s vysvědčením vyrazili vstříc prázdninám.

Jaký byl tedy uplynulý školní rok?

Určitě plný zajímavých akcí a aktivit, které našim dětem umožňují propojit teorii s praxí a uplatnit nabyté vědomosti a dovednosti v různých soutěžích, kurzech, besedách, veřejných vystoupení atd. Řadu akcí jsme také sami organizovali.

Některé významné akce připomínám:

Jazykově poznávací zájezd do Londýna, který byl zcela hrazen z dotace EU a MŠMT. Z této dotace ve výši 670 000,- Kč byly také zakoupeny knihy do žákovské knihovny. Zúčastnili jsme se matematických, fyzikálních, jazykových, dějepisných, výtvarných, dopravních, ekologických, technických a pěveckých soutěží. Žáci reprezentovali školu i obec v řadě sportovních soutěží – atletice, florbalu, kopané, košíkové, vybíjené atd. Velkým úspěchem bylo 1. místo v atletickém víceboji v Uničově. Mnohé sportovní soutěže jsme také pro okolní školy organizovali (Mikulášský a Vánoční turnaj v košíkové). Škola pořádala lyžařský výcvik (6. - 8.tř.), plavecký výcvik (3.+4. tř.) a sportovně turistický cyklokurz (9. tř.). Zajímavé akce jsme připravili ke Dni Země a Dni dětí, dále nocování ve škole, školní výlety, exkurze do Kunovic (výroba letadel) nebo například čtenářská slavnost v 1. třídě. S velkým ohlasem se u dětí setkaly projektové dny: Den úsměvů a Den vody.

Škola se také prezentovala řadou významných vystoupení v obci. Některé připomínám: Vánoční koncert v kostele, Ples SRPŠ, vystoupení žáků na vítání dětí a setkání důchodců, Vánoční besídka školy, Tělovýchovná akademie. Velice zdařilou akcí byl Vánoční jarmark.

Děkuji všem žákům za reprezentaci školy na soutěžích a veřejných vystoupeních. Také všem učitelům za přípravu žáků na tyto akce.

Škola je zapojena do projektů „Mléko do škol“ a „Ovoce do škol“. Z projektu „Obědy zdarma“ se mohli dva žáci bezplatně stravovat na naší ŠJ. Z dotace na rozvoj technických žáků (200 000,- Kč) byly vybaveny školní dílny.

Co nejvíce žáky zajímalo, byly výsledky prospěchu a chování za druhé pololetí. Musím říct, že jsou to výsledky velmi dobré. Celkem 94 žáků (71%) mělo vyznamenání, 35 prospělo a bohužel 4 žáci neprospěli. Musím pochválit žáky, kteří nepatří k prospěchově nejlepším, ale dokázali se zlepšit. Vůbec nejlepší byl V. Mráz (8. tř.). Zlepšil si průměrný prospěch o 0,38. Je to zlepšení klasifikace v pěti předmětech!!! Další byli chlapci J. Pěček 8. tř. (0,37) a F. Vybíral 4. tř. (0,34). Se samými jedničkami po celou dobu školní docházky se může pochlubit Ondra Solovský!!! Jsem rád, že i z hlediska chování již několik let máme minimum negativních jevů. Byly uděleny dvě důtky ředitele školy. Naopak 64 žáků (48%) obdrželo pochvalu třídního učitele. Tři žáci z deváté třídy (E. Fuchsová, T. Tužičková a O. Solovský) obdrželi pochvalu ředitele školy. Celkem žáci zameškali 4607 hodin (průměr 34,6 hodin na žáka). To je více než o 1000 hod. lepší výsledek než vloni. Nejlepší byli „třeťáci“ s průměrem 16,1 hodin na žáka. Nejvíce zameškaných hodin měli žáci 8. třídy Průměr 58,6 hodin na žáka je opravdu vysoký.

Ve škole pracovalo 13 kroužků zájmové činnosti. Vedoucími byli především učitelé, ale také rodiče. Všem tímto za velice náročnou a záslužnou práci děkuji. Již několik let také máme volitelný předmět náboženství.

Začátek školního roku byl velice náročný pro všechny zaměstnance i děti. Od července 2015 do prosince 2015 probíhala rozsáhlá rekonstrukce „náměstí“ a přilehlých komunikací kolem hlavní budovy. Vše jsme zvládli a škola získala po loňské rozsáhlé rekonstrukci také velice pěkné a estetické venkovní prostředí.

Co se bude dít ve škole o prázdninách? Křik a povyk dětí opět nahradí pracovní ruch. Bude se provádět výměna nábytku ve dvou třídách na I. stupni. V pavilonu vznikne nová žákovská knihovna. Bude prováděna běžná údržba a malování všech tříd a kabinetů v pavilonu. Vše směřujeme k tomu, aby byla škola opět připravená v září pro naše děti.

Již v průběhu prázdnin se budeme připravovat na důstojnou oslavu významného výročí 350 let školy v Šumvaldě. Pro děti chystáme na pátek 9. 9. zážitkový den v Dolním Bušínově a pro veřejnost den otevřených dveří v pátek 23. 9.

Na závěr chci poděkovat všem učitelům a provozním zaměstnancům za celoroční náročnou práci. Děkuji za výbornou spolupráci vedení obce, SRPŠ a školské radě.

Všem zaměstnancům i Vám občanům Šumvaldu přeji příjemnou a klidnou dovolenou. Dětem samozřejmě HEZKÉ PRÁZDNINY

ředitel školy: Mgr. Ladislav Vyhnálek