Jak jsme poznávali Londýn

Druhý říjnový týden byl pro 40 našich žáků druhého stupně ve znamení prázdnin nebo spíše dovolené. Díky výzvě 56 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy získala naše škola grant na jazykově – vzdělávací pobyt v Londýně pro 40 žáků. Všechny náklady na cestu, ubytování, stravu i školu byly zaplaceny z peněz Evropské unie a tak se tedy téměř všichni žáci 7. – 9. ročníku mohli vydat objevovat krásy Anglie.

6. října ráno bylo před školou pořádně rušno - 40 nedočkavých dětí se zavazadly, spousta jejich rodinných příslušníků a učitelů je přišla doprovodit na „vysněný“ výlet. Nikdo jsme přesně nevěděli, co nás čeká a přesto jsme se moc těšili. V 8.30 hod. ráno jsme vyrazili směr Anglie. Cesta byla dlouhá – projet celou ČR, Německo, Belgii a Francii nám zabralo skoro 18 hodin, kolem 3 hodiny ranní jsme se nalodili na trajekt. Vzpomínky na něj nebudou zrovna nejlepší, vzhledem k vysokým vlnám v kanále La Manche nám nebylo nejlépe, ale vše jsme zvládli a kolem 8 hodiny ráno jsme dorazili do centra Londýna. Sice jsme byli unavení a nevyspaní, ale šťastní, že konečně uvidíme královské město na vlastní oči.

Začali jsme u nádherného obrovského sídla královny Alžběty II., u Buckinghamského paláce, a pokračovali před St. James park k nejslavnějším hodinám a zvonu Big Ben, kolem parlamentu k ikoně Londýna – Londýnskému oku (London Eye). Je to 135 m vysoké kolo, které se velice pomalu točí (doba jízdy je 30 minut) a ze kterého je nádherný výhled na Londýn. Udělali jsme spoustu fotek a pokračovali dál. Prošli jsme vládní čtvrtí White Hall, viděli sídlo předsedy vlády (Downing Street 10) a došli na Trafalgarské náměstí, kde jsme měli přestávku na oběd v muzeu umění. Únava již byla znát na všech, ale vidina nákupů na Oxford Street byla pozitivní motivací vydržet a pokračovat dál. Prošli jsme Piccadilly Circus, čínskou čtvrť a konečně došli k nejznámější nákupní ulici v Londýně – Oxford Street. Počasí nám první den bohužel moc nepřálo, byla zima a začalo pršet, proto jsme u obchodního domu Primark dali dětem rozchod a všichni se nadšeně vrhli do nákupů. Ověšeni taškami jsme večer přešli přes Hyde Park k autobusu a jeli do čtvrti Greenwich, kde jsme měli ubytování. Nikdo přesně nevěděl, co ho čeká -  rodiny, u kterých jsme byli ubytovaní, nikdo předem neznal a jaké bylo překvapení, když většina z nás bydlela u černošských rodin! Nebylo to bezproblémové, ale alespoň jsme měli možnost poznat jinou kulturu a děti možnost zúročit své jazykové znalosti.

Druhý den ráno jsme vyrazili do jazykové školy – výuka probíhala ve 3 skupinách různé úrovně a žáci zdokonalovali své dosavadní znalosti. Po obědě nás autobus dovezl do nádherného starého města Oxford s nejstarší a nejznámější univerzitou. Navštívili jsme Christ Church College, což je část univerzity a prošli se i po jídelně, která byla předlohou jídelny ve filmu o Harrym Potterovi. Následovala prohlídka města a nákup suvenýrů. Po návratu do Londýna na nás už čekaly naše „ náhradní rodiny“.

Pátek byl velice náročný, téměř celý den jsme strávili ve škole, celkem 6 hodin, což bylo sice pro žáky unavující, ale já jako angličtinář bych spíš řekla „k nezaplacení“ (i když by se mnou možná mnozí nesouhlasili). Náladu dětem ale zvedly nákupy v Poundlandu, kde veškerý sortiment stál 1 libru a takové nadšení bych vám přála vidět.

O víkendu nás čekaly už pouze 2 výlety a sice v sobotu nádherné přímořské město Brighton a v neděli opět Londýn. Když vzpomínáme na Brighton, každý z nás si vybaví moře, racky a hlavně zábavní molo s nejrůznějšími atrakcemi, které někteří z nás vyzkoušeli na vlastní kůži a pak se plni dojmů vydali objevovat město. Úchvatný Royal Pavillion nebo uličky připomínající Zlatou uličku v Praze, bleší trh nebo obří nákupní centra. Večer jsme opět jeli do rodin na poslední noc a čekalo nás balení kufrů. Musím přiznat, že balení bylo náročné, všichni jsme měli spoustu dárků pro rodinu a kamarády, ale uklidňovali jsme se, že nákladní prostory v autobusu jsou dostatečně velké, aby pobraly vše, co jsme nakoupili a že toho někteří měli opravdu dost. J

Neděli jsme strávili opět v Londýně. Začali jsme na Greenwichi, vyfotili se na nultém poledníku, prohlédli námořní muzeum a lodí po Temži jsme se dostali opět do centra města. Cestou jsme viděli mrakodrapy i zvláštní stavby s legračními názvy – okurka, cibule, střep, žiletka a musím říci, že názvy  staveb opravdu odpovídaly skutečnosti. Navštívili jsme pevnost a bývalé vězení The Tower, přešli přes Tower Bridge k shakespearovskému divadlu The Globe, k muzeu moderního umění Tate Modern a zcela vyčerpáni došli večer přes  Millenium Bridge ke katedrále svatého Pavla, kde na nás čekal autobus. Únava z celého týdne se na nás podepsala, takže kolem 21.00 hod. už jsme všichni spali a ticho v autobusu vydrželo až do dopoledních hodin druhého dne. Na cestě zpět jsme jeli eurotunelem, cesta byla pohodlná a rychlá, za pouhých 30 minut jsme byli ve Francii a pak už hurá domů.

Týden sice uběhl velmi rychle, ale domů se těšili úplně všichni a nejvíc na naši českou kuchyni. Musím přiznat, že sandwich, typický anglický oběd, nechci vidět minimálně rok. Zážitků máme všichni hodně, pozitivních jistě více a rádi budeme na tento výjimečný týden vzpomínat. Chtěla bych poděkovat panu řediteli Ladislavu Vyhnálkovi, že naši školu do projektu přihlásil, paním učitelkám Jitce Loutocké, Petře Šenkové a Evě Navrátilové za trpělivost se žáky, skvělým pánům řidičům, sympatické paní průvodkyni Evě Suchelové a v neposlední řadě také rodičům dětí. Doufám, že se někdy v budoucnu podaří akci zorganizovat znovu.

Karla Luňáčková

Jazykově – vzdělávací pobyt v Londýně – 6. – 12. 10. 2015

ÚTERÝ 6. 10. 2015

8.30 - odjíždíme do Londýna