Jak jsme poznávali Londýn

Druhý říjnový týden byl pro 40 našich žáků druhého stupně ve znamení prázdnin nebo spíše dovolené. Díky výzvě 56 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy získala naše škola grant na jazykově – vzdělávací pobyt v Londýně pro 40 žáků. Všechny náklady na cestu, ubytování, stravu i školu byly zaplaceny z peněz Evropské unie a tak se tedy téměř všichni žáci 7. – 9. ročníku mohli vydat objevovat krásy Anglie.

6. října ráno bylo před školou pořádně rušno - 40 nedočkavých dětí se zavazadly, spousta jejich rodinných příslušníků a učitelů je přišla doprovodit na „vysněný“ výlet. Nikdo jsme přesně nevěděli, co nás čeká a přesto jsme se moc těšili. V 8.30 hod. ráno jsme vyrazili směr Anglie. Cesta byla dlouhá – projet celou ČR, Německo, Belgii a Francii nám zabralo skoro 18 hodin, kolem 3 hodiny ranní jsme se nalodili na trajekt. Vzpomínky na něj nebudou zrovna nejlepší, vzhledem k vysokým vlnám v kanále La Manche nám nebylo nejlépe, ale vše jsme zvládli a kolem 8 hodiny ráno jsme dorazili do centra Londýna. Sice jsme byli unavení a nevyspaní, ale šťastní, že konečně uvidíme královské město na vlastní oči.

Začali jsme u nádherného obrovského sídla královny Alžběty II., u Buckinghamského paláce, a pokračovali před St. James park k nejslavnějším hodinám a zvonu Big Ben, kolem parlamentu k ikoně Londýna – Londýnskému oku (London Eye). Je to 135 m vysoké kolo, které se velice pomalu točí (doba jízdy je 30 minut) a ze kterého je nádherný výhled na Londýn. Udělali jsme spoustu fotek a pokračovali dál. Prošli jsme vládní čtvrtí White Hall, viděli sídlo předsedy vlády (Downing Street 10) a došli na Trafalgarské náměstí, kde jsme měli přestávku na oběd v muzeu umění. Únava již byla znát na všech, ale vidina nákupů na Oxford Street byla pozitivní motivací vydržet a pokračovat dál. Prošli jsme Piccadilly Circus, čínskou čtvrť a konečně došli k nejznámější nákupní ulici v Londýně – Oxford Street. Počasí nám první den bohužel moc nepřálo, byla zima a začalo pršet, proto jsme u obchodního domu Primark dali dětem rozchod a všichni se nadšeně vrhli do nákupů. Ověšeni taškami jsme večer přešli přes Hyde Park k autobusu a jeli do čtvrti Greenwich, kde jsme měli ubytování. Nikdo přesně nevěděl, co ho čeká -  rodiny, u kterých jsme byli ubytovaní, nikdo předem neznal a jaké bylo překvapení, když většina z nás bydlela u černošských rodin! Nebylo to bezproblémové, ale alespoň jsme měli možnost poznat jinou kulturu a děti možnost zúročit své jazykové znalosti.

Druhý den ráno jsme vyrazili do jazykové školy – výuka probíhala ve 3 skupinách různé úrovně a žáci zdokonalovali své dosavadní znalosti. Po obědě nás autobus dovezl do nádherného starého města Oxford s nejstarší a nejznámější univerzitou. Navštívili jsme Christ Church College, což je část univerzity a prošli se i po jídelně, která byla předlohou jídelny ve filmu o Harrym Potterovi. Následovala prohlídka města a nákup suvenýrů. Po návratu do Londýna na nás už čekaly naše „ náhradní rodiny“.

Pátek byl velice náročný, téměř celý den jsme strávili ve škole, celkem 6 hodin, což bylo sice pro žáky unavující, ale já jako angličtinář bych spíš řekla „k nezaplacení“ (i když by se mnou možná mnozí nesouhlasili). Náladu dětem ale zvedly nákupy v Poundlandu, kde veškerý sortiment stál 1 libru a takové nadšení bych vám přála vidět.

O víkendu nás čekaly už pouze 2 výlety a sice v sobotu nádherné přímořské město Brighton a v neděli opět Londýn. Když vzpomínáme na Brighton, každý z nás si vybaví moře, racky a hlavně zábavní molo s nejrůznějšími atrakcemi, které někteří z nás vyzkoušeli na vlastní kůži a pak se plni dojmů vydali objevovat město. Úchvatný Royal Pavillion nebo uličky připomínající Zlatou uličku v Praze, bleší trh nebo obří nákupní centra. Večer jsme opět jeli do rodin na poslední noc a čekalo nás balení kufrů. Musím přiznat, že balení bylo náročné, všichni jsme měli spoustu dárků pro rodinu a kamarády, ale uklidňovali jsme se, že nákladní prostory v autobusu jsou dostatečně velké, aby pobraly vše, co jsme nakoupili a že toho někteří měli opravdu dost. J

Neděli jsme strávili opět v Londýně. Začali jsme na Greenwichi, vyfotili se na nultém poledníku, prohlédli námořní muzeum a lodí po Temži jsme se dostali opět do centra města. Cestou jsme viděli mrakodrapy i zvláštní stavby s legračními názvy – okurka, cibule, střep, žiletka a musím říci, že názvy  staveb opravdu odpovídaly skutečnosti. Navštívili jsme pevnost a bývalé vězení The Tower, přešli přes Tower Bridge k shakespearovskému divadlu The Globe, k muzeu moderního umění Tate Modern a zcela vyčerpáni došli večer přes  Millenium Bridge ke katedrále svatého Pavla, kde na nás čekal autobus. Únava z celého týdne se na nás podepsala, takže kolem 21.00 hod. už jsme všichni spali a ticho v autobusu vydrželo až do dopoledních hodin druhého dne. Na cestě zpět jsme jeli eurotunelem, cesta byla pohodlná a rychlá, za pouhých 30 minut jsme byli ve Francii a pak už hurá domů.

Týden sice uběhl velmi rychle, ale domů se těšili úplně všichni a nejvíc na naši českou kuchyni. Musím přiznat, že sandwich, typický anglický oběd, nechci vidět minimálně rok. Zážitků máme všichni hodně, pozitivních jistě více a rádi budeme na tento výjimečný týden vzpomínat. Chtěla bych poděkovat panu řediteli Ladislavu Vyhnálkovi, že naši školu do projektu přihlásil, paním učitelkám Jitce Loutocké, Petře Šenkové a Evě Navrátilové za trpělivost se žáky, skvělým pánům řidičům, sympatické paní průvodkyni Evě Suchelové a v neposlední řadě také rodičům dětí. Doufám, že se někdy v budoucnu podaří akci zorganizovat znovu.

Karla Luňáčková

 

Jazykově – vzdělávací pobyt v Londýně – 6. – 12. 10. 2015

ÚTERÝ 6. 10. 2015

8.30 - odjíždíme do Londýna

13.00 – zastávka v Praze – nastupuje naše průvodkyně Eva Suchelová

průjezd Německem, Belgií, Francií

 

STŘEDA 7. 10. 2015

3.00 – nalodění na trajekt v Calais ve Francii (nejhorší zážitek – mořská nemoc)

5.00 – konečně pevná zem – Dover Anglie

8.00 – vystupujeme v centru Londýna a zhlédneme: Buckinghamský palác (sídlo královny Alžběty II.), St. James park, Big Ben, parlament, Londýnské oko, vládní čtvrť White Hall se sídlem předsedy vlády (Downing Street 10), Trafalgarské náměstí, národní muzeum, Picadilly circus, čínskou čtvrť, Oxford street (nákupy), Hyde park

20.00 - čtvť Greenwich – ubytování v rodinách

 

ČTVRTEK 8. 10. 2015

8.00 – odjezd do jazykové školy Twin language school v Greenwichi

9.00 – 12. 30 – výuka ve 3 skupinách

13.00 – odjezd do Oxfordu

15.00 – Oxford - ulice High Street, kostel St. Mary the Virgin, Bodleian Library,  prohlídka Christ Church College – jídelna z filmu o Harrym Potterovi, nákupy

20.00 – Londýn

 

PÁTEK 9. 10. 2015

9.00 – 17.00 – výuka v jazykové škole (pauza na oběd v nádherném Greenwichském parku)

18.00 – nákupy (objevili jsme náš nejoblíbenější obchod Poundland)

 

SOBOTA 10. 10. 2015

8.00 – odjezd do Brightonu

10.00 – vystupujeme přímo u moře a zábavního mola Brighton Palace Pier s atrakcemi, které nejde nevyzkoušet

11.30 - prohlídka města – Royal Pavillion, stará čtvrť The Lanes, nákupy na Churchill Square

20.00 – odjezd do rodin a balení kufrů

 

NEDĚLE 11. 10. 2015

8.00 – odjezd do Greenwiche (nultý poledník, královská observatoř, námořní muzeum, park)

11.00 – plavba lodí po Temži do centra Londýna

- prohlídka města - nákup posledních suvenýrů a hlavně jídla na cestu zpět, návštěva Tower of London (bývalé královské sídlo, nyní výstava korunovačních klenotů a historických zbraní), zvedací most Tower Bridge, shakespearovské divadlo the Globe, bitevní křižník z 2. světové války HMS Belfast, Golden Hind (loď sira Francisca Drakea), Tate Modern (muzeum moderního umění), Millenium Bridge, katedrála svatého Pavla

18.00 – zcela vyčerpáni usedáme do autobusu

20.30 – Dover a eurotunel

21.00 – Calais Francie a všichni už spíme

 

PONDĚLÍ 12. 10. 2015

průjezd Belgií, Německem

13.30 – Praha – vystupuje a loučí se naše skvělá průvodkyně Eva

18.00 – konečně Šumvald, naše rodiny a výborné české jídlo J

 

Jídelníček

Jídelníček

Organizace šk. roku

Žádné události k zobrazení

Statistika přístupů

Statistika přístupů

Použití textů, dokumentů a obrázků, které jsou dostupné na tomto webu, je chráněno podle autorského zákona.
Použití k jinému, zejména komerčnímu účelu, je přísně zakázáno, jakékoli další použití včetně kopírování je bez svolení autora nelegální!