Hodnocení I. pololetí školního roku 2012/13 v ZŠ Šumvald

Ve čtvrtek 31. ledna jsme ukončili I. pololetí šk. roku 2012/13. Celkem 130 žáků si odneslo domů  Výpis vysvědčení. Pro naprostou většinu žáků to byl důvod k radosti a spokojenosti. Pro ostatní, kteří zaznamenali dílčí neúspěchy a nezdary, není důvod k panice a předčasným závěrům. Vše se dá ještě napravit.

Poměrně rozsáhlá novela Vyhlášky č. 48/2005 Sb. přinesla několik nečekaných novinek v hodnocení žáků a zápisů vysvědčení. Zde již nesmí být zapsány pochvaly třídního učitele a také zájmové útvary (kroužky). Proto jsme aktivním žákům, kteří obdrželi pochvalu a navštěvovali kroužky,  předali „Pochvalný list“.

Nejprve bych se ale zmínil o tom, co nového nám přinesl školní rok 2012/13. Podle vlastního školního vzdělávacího programu nabízíme našim žákům řadu volitelných předmětů na II. st. Již od sedmého ročníku mají žáci 2 hodiny druhého cizího jazyka (německý). V osmé a deváté třídě přibývají další 2 hodiny. Žáci se rozhodli pro pohybové aktivity. Dlouhodobě máme širokou nabídku zájmových kroužků. Jejich počet se nám daří zvyšovat. Vzhledem k výše zmíněné Vyhlášce č. 48/2005 Sb. je ovšem otázkou, zda tato nesmírně záslužná činnost není v podstatě „ilegální“. Kroužků je celkem 15 a žákům  se věnují ve svém volném čase nejen učitelé, ale také rodiče a veřejnost (V. Gerhát, J. Sušeň, L. Plšková, Z. Solovská, J. Dubová, M. Makas). Letos máme opět  nepovinný předmět náboženství. Vyučujícím je P. Mgr. Pavel Hödl. Další novinku, kterou jsme od září pro naše žáky připravili, je kroužek anglického jazyka pro 1. třídu a konverzace s rodilým mluvčím v Aj pro žáky 8. a 9. třídy. Tuto akci zajišťuje jazyková škola paní H. Bednářové.

Dlouholetý celospolečenský problém – úbytek dětí – pokračuje i na naší škole.  Zastupitelstvo obce opětovně potvrdilo výjimku z počtu žáků. Toto prozíravé rozhodnutí umožní zachování plnotřídní školy v Šumvaldě.

Významnou akcí, kterou letos uzavřeme, je projekt „Peníze do škol“. Naše škola získala  více než 900 000,- Kč. Před Vánocemi jsme vybavili poslední 3 učebny II. stupně keramickými tabulemi s interaktivním dataprojektorem. Nyní máme v každé třídě techniku pro moderní výuku. Vybaveností IT technikou předčíme mnoho okolních i městských škol.

Nový školní rok jsme zahájili s řadou změn v interiéru školy. Mezi největší akce patřilo dokončení výměny oken v hlavní budově, rekonstrukce havarijních WC v pavilonu, výměna všech původních radiátorů v hlavní budově, oprava střechy (přebouchání všech hřebů) na hlavní budově, výměna bojleru ve sprchách u tělocvičny. Prováděli jsme průběžnou opravu střech a řadu dalších větších nebo menších oprav (nautila pro pavilon a ŠJ, nábytek, obložení v tělocvičně, podlahové krytiny atd.) Vymalováním části areálu došlo k estetizaci školního prostředí.

Nyní tedy k hodnocení I. pololetí.

Celkem 75 (59%) žáků dosáhlo na vyznamenání. Z toho na I. st. 50 (77%) a na II. st. 27 (42%). Je to obdobný výsledek jako v předchozích letech. Bohužel máme dva žáky, kteří neprospěli.

Na pololetní pedagogické radě jsme projednávali také chování žáků. Jednoznačně zde převládalo kladné hodnocení. Celkem 46 žáků (35%) obdrželo pochvalu třídního učitele především za píli, dobrou práci a reprezentaci školy v různých soutěžích. Tři žákyně deváté třídy (H.Chlebníčková, A. Jenáčková a M. Ospálková) byly odměněny pochvalou ředitele školy.

Za celé pololetí byly uděleny 4 důtky třídního učitele. Tento trend poměrně malého počtu výchovných opatření je již dlouhodobý. Svědčí o minimu negativních jevů a dobré preventivní práci v této oblasti.

Celkem 4 966 zameškaných omluvených hodin (průměr 38 hodin na žáka) patří k průměrné absenci. Nejlepší v docházce byli tradičně prvňáci – 19 hodin na žáka. Naopak nejvíce „nemocní“ byli žáci 2. třídy – 58 hodin na žáka a 6. třídy – 57 hodin na žáka.

Činnost školy byla od počátku školního roku bohatá na různé akce, soutěže, kurzy, vystoupení, exkurze atd.

K významným akcím patřili: zájezd do polské Osvětimi a Krakova, plavecký výcvik 3.- 4. třídy, Medlovský cross,  Carusošou, Scholaris, vystoupení dětí při setkání důchodců a vítání dětí, návštěva divadla v Šumperku a Olomouci, Mikulášský a Vánoční turnaj v košíkové,  matematické soutěže, turnaj ve florbale, nejlepší běžec a výškař okresu Olomouc, vánoční besídka, zimní pobyt 4.-5. třídy v Karlově p. Pradědem a řada dalších. Škola se také výrazným způsobem podílela na uspořádání Vánočního koncertu. Jeho úroveň ocenili nejen místní, ale také řada cizích návštěvníků. Tímto děkuji všem učitelům a žákům za vzornou reprezentaci školy a obce Šumvald.

V těchto dnech finalizují svoje rozhodování nad přihláškami žáci deváté třídy. Termín podání dvou přihlášek je do 15. 3. Veškeré úsilí nyní žáci směřují k co nejlepší přípravě na přijímací zkoušky. K tomu jim pomáhají učitelé nabídkou pravidelného doučování a přípravy na testování.

Veškeré podrobné informace o činnosti školy včetně bohaté fotogalerie najdete na našich webových stránkách: www.zssumvald.cz a také v pravidelných článcích v Šumvaldských novinách.

Mgr. Ladislav Vyhnálek, ředitel ZŠ Šumvald