V letošním roce uplyne 300 let od narození nejvýznamnější panovnice habsburského rodu Marie Terezie. Toto výročí se stalo hlavním tématem letošního ročníku dějepisné olympiády, která se vyhlašuje pro žáky 8. a 9. tříd.

Školní kolo se uskutečnilo na konci listopadu a zúčastnilo se ho devět osmáků a deváťáků.  Žáci řešili otázky nejen ze života a vlády samotné Marie Terezie, ale například  komu je zasvěcen kostel na Zelené hoře, jaké atributy charakterizují sv. Jana Nepomuckého, odkud se k nám rozšířily brambory, jaké mince platily za vlády Marie Terezie,  atd.

Ve školním kole zvítězili se stejným počtem bodů Pavel Urbášek (8.třída) a Jakub Nikl (9.třída). Do okresního kola však směl postoupit jediný účastník. Jelikož Kuba Nikl vyhrál i češtinářskou olympiádu, jel na dějepisnou Pavel Urbášek. Ve velké konkurenci padesáti převážně gymnázií a městských škol Pavel obsadil 37. místo. Gratulujeme!

Mgr. V. Piková