Ve čtvrtek 16.9. 2021 se žáci 5.- 9. ročníku zúčastnili exkurze do Králík. Cílem naší cesty bylo Vojenské muzeum Králíky a dělostřelecká tvrz Hůrka.
Vojenské muzeum Králíky potěšilo všechny milovníky vojenství, zbraní a těžké techniky. K dispozici jsou stálé expozice se zbraněmi a těžkou technikou – nejrůznější tanky, samohybná děla, obrněné transportéry, bojová vozidla pěchoty, polní a protiletadlová děla, protiletadlové rakety, minomety, nákladní automobily, nosiče raket, logistická a ženijní technika, munice a zbraně. Ojedinělá je obsáhlá expozice věnovaná osobnosti armádního generála Ludvíka Krejčího.
Potom jsme se přesunuli do nedaleké dělostřelecké tvrze Hůrka. Dělostřelecká tvrz Hůrka je jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí v České republice budovaných v rámci československého opevnění proti Německu. Tvoří ji 5 bojových objektů v nejvyšší odolnosti a 1,75 km podzemních chodeb a sálů. Hůrka je největší objekt čs. opevnění zpřístupněný veřejnosti. Unikátní jsou stopy německých zkoušek z doby okupace – protibetonové střely, výbušný plyn... Dodnes se dochovala pancéřová posuvná vrata ve vchodovém srubu, funkční je šikmý výtah – svážnice, úzkorozchodná podzemní železnice. Na prohlídkových trasách se nachází mnoho exponátů, které jsou průběžně doplňovány – ukázky výbavy opevnění, munice, stálá expozice „S padákem nad hlavou...“. 
Celí vymrzlí z podzemí už jsme se těšili na občerstvovací zastávku v Šumperku a pak už jsme ujížděli směr Šumvald.
Exkurzi hodnotíme jako přínosnou a všechny nabyté informace děti zúročí v hodinách vlastivědy i dějepisu.
Mgr. Petra Šenková

Jídelníček

Jídelníček

Organizace šk. roku

Žádné události k zobrazení

Statistika přístupů

Statistika přístupů

Použití textů, dokumentů a obrázků, které jsou dostupné na tomto webu, je chráněno podle autorského zákona.
Použití k jinému, zejména komerčnímu účelu, je přísně zakázáno, jakékoli další použití včetně kopírování je bez svolení autora nelegální!