Exkurze Dlouhé Stráně (20.10.2016)

Exkurze na vodní přečerpávací elektrárnu

Ve čtvrtek 20.10.2016 se žáci 2. stupně naší základní školy účastnili exkurze na vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé Stráně. Samotná exkurze se sestávala ze  tří částí. V první jsme navštívili informační centrum v administrativní budově ČEZu. Tam nám paní průvodkyně vysvětlila důvody výstavby vodního díla a jeho funkci a význam v celé energetické soustavě České republiky. Shlédli jsme krátké video a na panelech jsme měli možnost prohlédnout si fotografie z výstavby. Ve druhé části exkurze jsme tunelem prošli do vlastní elektrárny, která je umístěna ve velké kaverně hluboko pod zemí.Tam jsme viděli horní části obou turbosoustrojí a portálové jeřáby, určené pro přemísťování těžkých dílů při opravách. V třetí, poslední části exkurze, jsme postupně autobusem jeli nejprve k dolní a následně k horní nádrži. Zejména u té horní nádrže jsme už okusili nastupující zimu: foukal studený vítr a padal mokrý sníh, protože nádrž leží na vrcholu hory v nadmořské výšce 1350 metrů.

Věříme, že exkurze se žákům líbila, nám učitelům přispěla jako dobrý námět do vyučování.

Mgr. Radomil Kryl

Dlouhe_Strane_20102016