Výlet do Vídně

Na středu 17. 5. 2017 se většina žáků 2. stupně velmi těšila. Jeli jsme na celodenní výlet do rakouské metropole Vídně. I přes poměrně časný odjezd v  5.30 se všichni včas dostavili ke škole, kde na nás čekalo překvapení – místo obyčejného autobusu přijel autobus dvoupatrový. Všichni, včetně našeho průvodce Jaroslava Krestýna, jsme nadšeně usedli do autobusu a vyrazili jsme směr Uničov, kde na nás již čekali žáci z uničovské Haškovy školy, kteří se zúčastnili tohoto výletu s námi. Cesta rychle ubíhala a kolem 8 hodiny jsme dorazili k hranicím. Po krátké přestávce jsme vyrazili do Rakouska. Míjeli jsme vinice, velké množství větrných elektráren, projížděli malými městečky a kolem půl desáté jsme dorazili do Vídně. Jako první zastávku jsme si naplánovali Dům moře. K němu jsme se museli doslova „prokousat“ úzkými vídeňskými uličkami a velmi obdivuji pana řidiče, který vše bravurně zvládl, byť mnohdy šlo doslova o „centimetry“. Dům moře je zajímavá, čtyřposchoďová budova, která bývala protiletadlovou věží. Uvnitř je rozdělena do jedenácti pater, v posledním patře je udělaná vyhlídka, odkud krásně vidíte celou Vídeň. Obdivovali jsme tropické ryby a živočichy, žraloky, mořské želvy, korály, piraně, mušle, mořské koníky, řasy, sasanky a mnoho různobarevných rybek. Kromě obřích akvárií zde byla i terária a pavilon tropů, kde volně pobíhají opice a létají ptáci. Po prohlídce Domu moře jsme jeli přímo do „srdce města“ na náměstí Marie Terezie, kde stojí naproti sobě dvě světoznámá muzea: umělecko– historické a přírodovědné. My jsme navštívili přírodovědné muzeum, které je umístěno v nádherné stavbě a nabízí jednu z největších sbírek přírodnin na celém světě. Z muzea jsme pak pěšky vyšli na krátkou prohlídku města kolem Hofburgu, jízdárny až k Stephansdomu .Zájemci si mohli prohlédnout tento unikátní kostel, ostatní „koupěchtiví“ vyrazili obhlédnout obchůdky či restaurace. Zpět k autobusu jsme se dostali Korutanskou třídou a krátce po 16. hodině jeli do zábavního parku Prater. Původně velmi unavené děti zázračně ožily při pohledu na množství atrakcí, které Prater nabízí. 2 hodiny jsme strávili v tomto parku, kde většina z nás utratila poslední eura a krátce před sedmou hodinou večerní jsme odjížděli domů. Závěrem bych chtěla velmi poděkovat panu Jaroslavu Krestýnovi, který s námi do Vídně jel jako průvodce a řekl nám spoustu zajímavých informací a doufám, že někdy příště s námi pojede znovu. Chci poděkovat i všem žákům, že dodržovali všechny pokyny, na místech srazu byli vždy včas a že i přes pozdní příjezd domů a velkou únavu téměř všichni došli ve čtvrtek do školy.

Mgr.  Karla Luňáčková