Zakončení školního roku

Pátek 27. června byl posledním dnem školního roku 2013-2014. Pozvání ke společnému slavnostnímu zakončení, které se konalo v tělocvičně, přijali: starosta obce Ing. Josef Šenk, předsedkyně SRPŠ paní Iveta Kokošková, členka školské rady Andrea Kantorová. Tradičním hostem je i bývalý ředitel školy Mgr. Miloslav Makas.

Po zhodnocení celoroční práce, které přednesl ředitel školy Mgr. Ladislav Vyhnálek, představil všechny vyznamenané žáky zást. ředitele Mgr. Radomil Kryl. Nejlepší žáci v jednotlivých třídách obdrželi od svých třídních učitelů upomínkovou knihu. Byli to: 1. tř. – A. Hejná a A. Pěčková, 2.tř. – V. Fiala a K. Grmelová, 3. tř. – A. Axmannová a D. Kyselý, 4. tř. – M. Pik a L. Zatloukalová, 5. tř. – B. Navrátil a P. Urbášek, 6. tř. – N. Maršálková a J. Nikl, 7. tř. – A. Richterová a E. Ryšavá, 8. tř. – D. Kyselá a B. Mrtvá, 9. tř. – M. Brachtlová a M. Dubový. Dojemnou chvílí bylo loučení s vycházejícími žáky. Rozloučili jsme se také s paní učitelkou Mgr. Hanou Chudou, která odchází na mateřskou dovolenou a Mgr. Hanou Pořízkovou, která zastupovala za Mgr. Karlu Luňáčkovou. Pěkné prázdniny popřáli dětem také hosté. Po krátkém zhodnocení ve svých třídách již žáci s vysvědčením vyrazili vstříc prázdninám.

Jaký byl tedy uplynulý školní rok?

Určitě plný zajímavých akcí a aktivit, které našim dětem umožňují propojit teorii s praxí a uplatnit nabyté vědomosti a dovednosti v různých soutěžích, kurzech, besedách, veřejných vystoupení atd. Řadu akcí jsme také sami organizovali.

Některé významné akce připomínám:

Pasování prvňáčků na čtenáře, projekt „jablíčkový den“, škola v přírodě - 2. třída (Karlov p. Pr.), škola v přírodě - 3. + 4. třída (Ostružná). Zúčastnili jsme se matematických, fyzikálních, jazykových, dějepisných, výtvarných, dopravních, ekologických a pěveckých soutěží. Čestného uznání v republikovém kole literární soutěže „Požární ochrana očima dětí“ dosáhl Jakub Nikl. Žáci reprezentovali školu i obec v řadě sportovních soutěží – atletice, florbalu, kopané, košíkové, vybíjené atd. Mnohé sportovní soutěže jsme také pro okolní školy organizovali (Mikulášský a Vánoční turnaj v košíkové). Škola pořádala lyžařský kurz (9.tř.), plavecký výcvik (3.+4. tř.). Zajímavé akce jsme připravili ke Dni Země a Dni dětí, dále nocování ve škole, školní výlety. Dokonce nám „hořela škola“ – což bylo námětové cvičení hasičských sborů. Navštívili jsme divadelní představení v Šumperku.

Škola se také prezentovala řadou významných vystoupení v obci. Některé připomínám: Vánoční besídka v KD, lidové pásmo v Sále u Blaháků, ples SRPŠ, vystoupení žáků na vítání dětí a setkání důchodců, tělovýchovná akademie, benefiční koncert v kostele. Děkuji všem žákům za reprezentaci školy na soutěžích a veřejných vystoupeních. Také všem učitelům za přípravu žáků na tyto akce.

Co nejvíce žáky zajímalo, byly výsledky prospěchu a chování za druhé pololetí. Musím říct, že jsou to výsledky velmi dobré. Celkem 77 žáků (60%) mělo vyznamenání, 48 prospělo a bohužel 3 žáci neprospěli. Musím pochválit žáky, kteří nepatří k prospěchově nejlepším, ale dokázali se zlepšit. Vůbec nejlepší byl Ctibor Talanda. Zlepšil si průměrný prospěch o 0,57. Je to zlepšení klasifikace v sedmi předmětech!!! Další byl Vilém Mráz (0,42) a Eliška Fuchsová (0,29). Jsem rád, že i z hlediska chování již několik let máme minimum negativních jevů. Byla udělena jedna důtka ředitele školy a v jednom případě snížena známka z chování (za neomluvené hodiny). Naopak 76 žáků (59%) obdrželo pochvalu třídního učitele. Čtyři žáci (J. Nikl – 6. tř., V. Blumtrittová, G. Hejná a S. Zámečník – 9. třída) obdrželi pochvalu ředitele školy. Celkem žáci zameškali 4443 hodin. To je výrazně lepší výsledek než vloni. Nejlepší byli „třeťáci“ s průměrem 20 hodin na žáka. K hodnocení naší práce využíváme již několik let testy Scio. Výsledky našich žáků v převážné většině odpovídají výsledkům ostatních škol. Nesmírně pozitivní je hodnocení školy z hlediska její vybavenosti, estetického prostředí, bezpečnosti, vztahů mezi žáky, žáky a učiteli, řešení problémů atd. Zde se hodnotící ukazatel z pohledu rodičů a dětí pohybuje mezi 90 – 100%.

Ve škole pracovalo 14 kroužků zájmové činnosti. Vedoucími byli především učitelé, ale také rodiče. Všem tímto za velice náročnou a záslužnou práci děkuji. Již několik let také máme volitelný předmět náboženství.

Co se bude dít ve škole o prázdninách? Křik a povyk dětí nahradí pracovní ruch. Bude se provádět rekonstrukce elektřiny v 1. patře hlavní budovy. Především by měla být v průběhu prázdnin zahájena rozsáhlá akce „zateplení celého areálu“, což představuje výměnu oken, rekonstrukci střech, termofasádu a rekonstrukci kotelny. Vše směřujeme k tomu, aby byla škola opět připravená v září pro naše děti.

Na závěr chci poděkovat všem učitelům a provozním zaměstnancům za celoroční náročnou práci. Děkuji za výbornou spolupráci vedení obce, SRPŠ a školské radě.

Všem zaměstnancům i Vám občanům Šumvaldu přeji příjemnou a klidnou dovolenou. Dětem samozřejmě HEZKÉ PRÁZDNINY

ředitel školy: Mgr. Ladislav Vyhnálek