Mladí chemici

5. dubna 2016 se naši osmáci zúčastnili projektového dne s názvem „Nebojte se chemie“ na Střední škole logistiky a chemie v Olomouci. Přivezli si z domu vlastní vzorky vody, oblíbeného pití a šamponu. Ty pak v laboratoři pod vedením paní profesorky podrobovali chemické analýze. Zjistili, že voda ze studní je měkčí než voda z obecního vodovodu, šampony mají  vesměs  kyselé pH, což pro naši pokožku není zas až tak příznivé. Ale nejvíce překvapení bylo u testování vzorků pití na obsah cukru. Hodně naředěná šťáva má asi 3% cukru, málo naředěná 6-8%. Kofola obsahuje 9% cukru a fruko v barevné krabičce s dětskými motivy dokonce přes 10% cukru! Vodu na pití (0%cukru)neměl bohužel nikdo z žáků. Tak kolik cukru asi vypijeme denně v tekutinách?

Mgr. V. Piková

mladi_chemici