Zakončení školního roku 2014 - 2015

Z důvodu plánovaných oprav byl pátek 26. června posledním dnem školního roku 2014-2015. Pozvání ke společnému slavnostnímu zakončení, které se konalo v tělocvičně, přijali: starosta obce Ing. Josef Šenk, za SRPŠ a školskou radu MUDr. Petra Niklová a členové školské rady Aneta Wiedermannová a Jiří Kyselý.

Po zhodnocení celoroční práce, které přednesl ředitel školy Mgr. Ladislav Vyhnálek, představil všechny vyznamenané žáky zást. ředitele Mgr. Radomil Kryl. Nejlepší žáci v jednotlivých třídách obdrželi od svých třídních učitelů upomínkovou knihu. Byli to: 1. tř. – V. Kasal a A. Wiedermann, 2.tř. – B. Kaňáková a H. Kyselá, 3. tř. – K. Grmelová, T. Kyselá a A. Navrátil, 4. tř. – A. Axmannová a D. Kyselý, 5. tř. – P. Berková, L. Zatloukalová, 6. tř. – J. Knobloch a B. Navrátil, 7. tř. – J. Pěček a M. Reichert, 8. tř. – E. Ryšavá a J. Zámečník, 9. tř. – B. Mrtvá a T. Wiedermann. Dojemnou chvílí bylo loučení s vycházejícími žáky. Rozloučili jsme se také s paní učitelkou Mgr. Jitkou Soviarovou. Pracovala na naší škole od r. 2000. Posledních 6 let byla na mateřské a rodičovské dovolené. Pěkné prázdniny popřáli dětem také hosté. Po krátkém zhodnocení ve svých třídách již žáci s vysvědčením vyrazili vstříc prázdninám.

Jaký byl tedy uplynulý školní rok?

Určitě plný zajímavých akcí a aktivit, které našim dětem umožňují propojit teorii s praxí a uplatnit nabyté vědomosti a dovednosti v různých soutěžích, kurzech, besedách, veřejných vystoupení atd. Řadu akcí jsme také sami organizovali.

Některé významné akce připomínám:

Škola v přírodě - 1. třída (Karlov p. Pr.),  4. + 5. třída (Ostružná). Zúčastnili jsme se matematických, fyzikálních, jazykových, dějepisných, výtvarných, dopravních, ekologických, technických a pěveckých soutěží. Významné je 1. místo v okresním kole matematické olympiády Pavlínky Berkové. Žáci reprezentovali školu i obec v řadě sportovních soutěží – atletice, florbalu, kopané, košíkové, vybíjené atd. Mnohé sportovní soutěže jsme také pro okolní školy organizovali (Mikulášský a Vánoční turnaj v košíkové). Škola pořádala zimní lyžařský pobyt (4.-5.tř.), plavecký výcvik (3.+4. tř.) a sportovně turistický cyklokurz (9. tř.). Zajímavé akce jsme připravili ke Dni Země a Dni dětí, dále nocování ve škole, školní výlety.

Škola se také prezentovala řadou významných vystoupení v obci. Některé připomínám: Vánoční koncert v KD, Ples SRPŠ, vystoupení žáků na vítání dětí a setkání důchodců, Vánoční besídka školy, Vítání jara, Tělovýchovná akademie. Velice zdařilou akcí byl DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ. V pátek 19. 6. odpoledne jsme pro rodiče a veřejnost připravili interaktivní prohlídku školy, kde si všichni mohli otestovat svoje dovednosti a znalosti. „Vyučujícími a zkoušejícími“ byli tentokrát děti. Pěkné odpoledne pokračovalo v parčíku u ŠJ vystoupením aerobiku (J. Dubové). V závěru zahráli a zazpívali davům spokojených návštěvníků Šumvaldští šumaři. Ve spolupráci s Obcí Šumvald, SRPŠ a Školní jídelnou bylo pro všechny připraveno bohaté občerstvení. Poděkování patří všem, kteří tuto pěknou akci připravili.

Děkuji všem žákům za reprezentaci školy na soutěžích a veřejných vystoupeních. Také všem učitelům za přípravu žáků na tyto akce.

Co nejvíce žáky zajímalo, byly výsledky prospěchu a chování za druhé pololetí. Musím říct, že jsou to výsledky velmi dobré. Celkem 85 žáků (65%) mělo vyznamenání, 44 prospělo a bohužel 1 žák neprospěl. Musím pochválit žáky, kteří nepatří k prospěchově nejlepším, ale dokázali se zlepšit. Vůbec nejlepší byla Kateřina Rotterová (4. tř.). Zlepšila si průměrný prospěch o 0,44. Je to zlepšení klasifikace ve čtyřech předmětech!!! Další byli chlapci ze 7. třídy Milan Reichert (0,35) a Honza Pěček (0,28). Samé jedničky v 1. – 5. třídě mají Matyáš Pik a Pavlínka Berková, v 1. – 8. třídě Ondra Solovský. Se samými jedničkami po celou dobu školní docházky se může pochlubit Gabriela Brachtlová!!! Jsem rád, že i z hlediska chování již několik let máme minimum negativních jevů. Byly uděleny čtyři důtky ředitele školy a ve dvou případech snížena známka z chování (za neomluvené hodiny a nevhodné chování). Naopak 59 žáků (45%) obdrželo pochvalu třídního učitele. Tři žákyně (P. Berková – 5. tř., G. Brachtlová a L. Hrabáčková – 9. třída) obdržely pochvalu ředitele školy. Celkem žáci zameškali 5773 hodin. To je výrazně horší výsledek než vloni. Nejlepší byli „třeťáci“ s průměrem 19,8 hodin na žáka následováni „druháky“ 20,5 hodin na žáka. Tradičně nejvíce zameškaných hodin měli žáci 9. třídy?!? Průměr 79,2 hodin na žáka je opravdu vysoký. K rekordmanům patří E. Ryšavá. Od šesté do osmé třídy nechyběla ani hodinu.

Ve škole pracovalo 13 kroužků zájmové činnosti. Vedoucími byli především učitelé, ale také rodiče. Všem tímto za velice náročnou a záslužnou práci děkuji. Již několik let také máme volitelný předmět náboženství.

Letošní školní rok byl velice náročný pro všechny zaměstnance i děti. Od srpna 2014 do ledna 2015 probíhala za provozu rozsáhlá rekonstrukce „Energetické úspory ZŠ Šumvald“. Vše jsme zvládli a škola se svým vzhledem a funkčností posunula o značný kus vpřed

Co se bude dít ve škole o prázdninách? Křik a povyk dětí opět nahradí pracovní ruch. Bude se provádět rekonstrukce elektřiny v přízemí hlavní budovy. Rozšíříme také prostory ŠD tak, aby každé oddělení mělo vlastní pracovnu. Vše směřujeme k tomu, aby byla škola opět připravená v září pro naše děti.

Na závěr chci poděkovat všem učitelům a provozním zaměstnancům za celoroční náročnou práci. Děkuji za výbornou spolupráci vedení obce, SRPŠ a školské radě.

Všem zaměstnancům i Vám občanům Šumvaldu přeji příjemnou a klidnou dovolenou. Dětem samozřejmě HEZKÉ PRÁZDNINY

ředitel školy: Mgr. Ladislav Vyhnálek